top of page
MKS_poziom.png

PODSUMOWANIE PIERWSZEJ RUNDY

Pierwsza runda fazy zasadniczej, na finiszu której siatkarze MKS-u uplasowali się tuż poza podium, jest już historią. O analityczno-statystyczne podsumowanie tej części rozgrywek pokusił się Mateusz Musiał, asystent trenera Wojciecha Serafina.Plusy i minusy pierwszej rundy. W jakich elementach MKS zadowalał, a w jakich pozostawił duże rezerwy? Jak w poszczególnych rankingach wypadł na tle rywali?


- Można powiedzieć, że w każdym elemencie mieliśmy lepsze i słabsze momenty. Jak również każdy z nich możemy poprawić, a też nie chciałbym zdradzać zbyt wiele szczegółów. Skupmy się zatem na czterech podstawowych elementach i tym jak na tle rywali wypadł MKS.


ZAGRYWKA:


Pod uwagę biorę dwa parametry. Pierwszy to Rating xBP, a drugi to % przyjęcia perfekcyjnego i pozytywnego przeciwników.


Rating xBP (używam od wielu lat, według mnie najbardziej miarodajny do określenia jakości zagrywki, każda zagrywka brana jest pod uwagę, najprościej tłumacząc, mierzy % szans na wygranie akcji przy swojej zagrywce)


Najlepszy wynik w lidze - 35,1% BAS Białystok, 35% Norwid Częstochowa,

Najsłabszy wynik w lidze - 31,6%,

MKS Będzin - 33,4% (plasujemy się w okolicach średniej ligowej).


% przyjęcia perfekcyjnego i pozytywnego przeciwników (im niższa wartość tym lepiej)

(powiedziałbym, że ten wskaźnik określa trudność zagrywki, ponieważ niewliczane są tu błędy zagrywki)


Najlepszy wynik w lidze - 39% przyjęcia rywali - BAS Białystok i Visła Bydgoszcz

Najsłabszy wynik w lidze - 49% przyjęcia rywali

MKS Będzin - 41% przyjęcia rywali, kilka % lepsi niż średnia ligowa.


PRZYJĘCIE:


Ponownie pod uwagę biorę dwa parametry (Rating xSO, a drugi to % przyjęcia perfekcyjnego i pozytywnego). xSO (pod uwagę brana jest każda jakość przyjęcia i mierzy % szans na wygranie akcji przy swoim przyjęciu)


Najlepszy wynik w lidze - 60,6% Lechia Tomaszów Mazowiecki

Najsłabszy wynik w lidze- 57,2%

MKS Będzin - 59,7% w okolicach średniej ligowej.


%R#+ (% piłek przyjętych perfekcyjnie i pozytywnie)


Najlepszy wynik w lidze - 48% Norwid Częstochowa i MKS Będzin

Najsłabszy wynik w lidze- 37%


ATAK:


% skończonych ataków


Najlepszy wynik w lidze - 51% Norwid Częstochowa

Najsłabszy wynik w lidze- 41%

MKS Będzin - 49%


W ramach ciekawostki, po przyjęciu R#+ (przyjęcie perfekcyjne i pozytywne) również na 1. miejscu jest Norwid Częstochowa - 65% skończonych ataków.


BLOK-OBRONA:


% skończonych ataków przeciwników (im niższa wartość tym lepiej)


Najlepszy wynik w lidze - 42% MKS Będzin i Chemeko-System Gwardia Wrocław

Najsłabszy wynik w lidze - 50%


W ramach ciekawostki, po przyjęciu R#+ (perfekcyjne i pozytywne) przeciwników również na 1. miejscu jest MKS Będzin, 50% skończonych ataków rywali.MKS to jedna z drużyn z najmniejszą liczbą rozegranych setów (56). Czy to może świadczyć o sporych zapasach sił na rundę rewanżową? Dla porównania np. AZS AGH Kraków rozegrał dotychczas 63 sety, Visła Bydgoszcz 67...


- Do tej statystyki akurat nie przywiązywałem wagi. Aż siedmiokrotnie wygrywaliśmy 3:0, najczęściej z całej ligi, dla porównania graliśmy tylko cztery tie-breaki, gdzie Visła zagrała osiem, a Norwid i AZS AGH po sześć. Stąd mimo większej liczby przegranych meczów, różnice są tak małe. Wracając do pytania... Myślę, że każdy z zespołów przystąpi do drugiej rundy z nowymi siłami, w tym także my. Dla nas najważniejsze jest to, że w końcu trenujemy w komplecie i miejmy nadzieję, że tak będzie już do końca sezonu.

Z analityczno-statystycznego spojrzenia można powiedzieć, że czwarta pozycja w tabeli jest adekwatna to prezentowanego poziomu?


- Uważam, że tak. Wszystkie te rankingi, o których wcześniej wspominałem, pokazują, że zasłużyliśmy na to miejsce. Z kolei częstochowianie zasłużenie wygrali pierwszą rundę fazy zasadniczej, byli w ścisłej czołówce zarówno w zagrywce, ataku i przyjęciu, a w blok-obrona ustępowali tylko nam i Gwardii Wrocław. Różnice zarówno w tabeli, jak i rankingach nie są duże, wszystko jeszcze może się zmienić.


Żyjemy ligą, ale za chwilę skupimy się na Pucharze Polski i meczem z Norwidem. Czy to będzie podobne spotkanie do tego z 11 listopada? Czy ciężar gatunkowy będzie zdecydowanie większy?


- Myślę, że to będzie bardzo ciekawe i wyrównane spotkanie. W końcu zagrają ze sobą dwie topowe drużyny naszej ligi. Wiadomo, że mecze pucharowe gra się trochę inaczej, towarzyszy im inna atmosfera, ale nie sądzę, żeby którakolwiek z tych dwóch drużyn miała problem, z presją takiego spotkania.

Jak ocenisz współpracę z przebudowanym sztabem szkoleniowym? Jak odnalazłeś się w nowej roli?


- Współpracę oceniam bardzo dobrze. Tak na prawdę moja rola niewiele się różni od ubiegłego sezonu. W poprzednich latach również zajmowałem się analizą, ale przez to, że dołączył do nas statystyk Paweł Młyński, na analizę i stały monitoring naszego zespołu jest więcej czasu, wcześniej trzeba było gonić ze wszystkim i zarywać noce. W końcu mam przygotowane pod siebie wszystkie mecze ligowe, gdzie wcześniej było to praktycznie niewykonalne, a nie będę ukrywał, że to bardzo przydatne, ponieważ bywają spore rozbieżności w statystkach, które widnieją chociażby na stronie ligi, a to co dostaje od Pawła zrobione jest bardzo rzetelnie, więc wszystkie te dane, które wcześniej podałem oparte są z meczów przygotowanych w naszym systemie.bottom of page